Grudzień Przedszkole na Wiejskiej

Przedszkole Milanówek – Grudzień3/4 latki

To już schyłek nie tylko grudnia, ale i całego roku. Zamiast planować, czy narzekać, postarajmy się być wdzięczni za to co nam się przydarzyło w tym roku. Bo choć pełni obaw, zakazów i ograniczeń, mogliśmy otwierać przed sobą obszary do których nigdy byśmy nie zajrzeli, doświadczać rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia, czy przeżywać emocje o których nie wiedzieliśmy… To tak jak my tu w przedszkolu. Już Wam o tym opowiem…

W pierwszych dniach grudnia poznaliśmy nową wartość jaką jest cierpliwość. Jest to umiejętność czekania na swoją kolej, a także spokojne znoszenie przykrości i przeciwności z tym związanych, może być rozumiana jako wytrwałość i opanowanie. Podczas zabaw kierowanych, zajęć, czy czasu swobodnej zabawy staraliśmy się kształtować pozytywne cechy charakteru, rozwijać umiejętności komunikacyjne. Nie raz z podziwem patrzyłyśmy na postawy dzieci, np. ignorowania negatywnych zachowań innych czy niesienia pomocy swoimi malutkimi dłońmi.

Nadszedł dzień wizyty Świętego Mikołaja. Kiedy tylko ważny Gość zasiadł w fotelu przedszkolaki przywitały go piosenkami, wręczyły książkę ze swoimi rysunkami, a On obdarował dzieci podarunkami. Przeżyliśmy ten dzień z wypiekami na twarzach, a emocje mieszały się przeplatając radość, wzruszenie, nieśmiałość. Zresztą późniejsza sesja zdradza nasze nastroje.

W kolejnych dniach zastanawialiśmy się jakie ptaki zostały z nami na zimę, poznawaliśmy ich nazwy i wygląd. Poszerzaliśmy wiedzę na temat ich nawyków żywieniowych. Podczas zabaw rozwijaliśmy logiczne myślenie, klasyfikowaliśmy, liczyliśmy. Własnoręcznie stworzyliśmy karmnik z ptaszkami, które nawet mogły zamieszkać w naszym pokoju.

Później nastał czas świąteczny, a my starałyśmy się pokazać dzieciom jak przyjemne może być obdarowywanie innych. Pokazywałyśmy dzieciom, że można sprawiać przyjemność dając koleżance obrazek, czy dzieląc się z kolegą wywrotką. Ale można w prezencie oferować również swoją pomoc w zebraniu rozsypanych kredek, czy założeniu niesfornej skarpetki młodszej koleżanki… Dzieci z dumą pokazywały przyniesione podarki na rzecz Szlachetnej Paczki za co z tego miejsca dziękuję wszystkim zaangażowanym!

W świątecznych nastrojach, przy dźwiękach bożonarodzeniowych melodii nauka i zabawa była wyjątkowo wdzięczna, bo przepełniona zapachami i świątecznym blaskiem. Cieszyliśmy się przy wałkowaniu ciasta na pierniczki, tworzyliśmy ozdoby z masy i pachnących igiełek, łańcuch na choinkę był w tym roku wyjątkowo pyszny, a bombki z pomarańczy nawet gdy spadły, to się nie tłukły. Nawet pewnego dnia udało nam się bałwanka ulepić, zrobić aniołka na śniegu, obrzucić mamę kulkami… Chętnie w zasłuchaniu odpoczywaliśmy słuchając świątecznych opowieści, czasem improwizowaliśmy, że jesteśmy w lesie i podczas zajęć gimnastycznych ćwiczyliśmy mięśnie, a kiedyś musieliśmy ćwiczyć szybkość reakcji w zabawie z „wybuchowym prezentem”. Śpiewaliśmy o tym jak „idzie zima zła”, „tupaliśmy po śniegu”, o „Mikołaju który pędzi” i „choineczce”. Podczas słuchania fragmentu wiersza „Wieczór wigilijny” przedszkolaki poznały zwyczaje związane z Wigilią.

           Kilka dni później była Wigilia w przedszkolu. W pięknych strojach, przy uroczysto zastawionych stołach, cieszyliśmy się tą magiczną chwilą kiedy mogliśmy być wszyscy razem. Życzyliśmy sobie od serca wszystkiego najlepszego, jedliśmy z apetytem aromatyczne potrawy, a serduszka nieco szybciej biły. Czuło się, że to wyjątkowy czas. Wam również życzę, żebyście to przeżyli w swoich domach… Cieszcie się sobą, cieszcie się każdą chwilą, cieszcie się z drobiazgów, poczujcie magię świąt. Wesołych Świąt! Szczęśliwego Nowego Roku 2021!

 

 

5 latki

Rozpoczęliśmy pierwszy tydzień związany z radosnym czasem świąt. Dzieci poznały historię Świętego Mikołaja, szukały różnic między dawnym Mikołajem, biskupem, a tym współczesnym. Z chęcią opowiadały o własnych marzeniach, rozmawialiśmy o tym, że mogą być nie tylko materialne. Zastanawialiśmy się, czy każdy z nas może być Świętym Mikołajem. Doszliśmy do wniosku, że tak, bo wszyscy możemy być dla siebie życzliwi, pomagać sobie wzajemnie. W naszej szatni pojawiły się portrety Mikołaja wykonane rączkami dzieci. Przedszkolaki wykonały kartki świąteczne, które wysłały w samodzielnie zaadresowanych kopertach. Czekając na spotkanie ze Świętym Mikołajem, uczyliśmy się nowej piosenki, której śpiewanie sprawiało przedszkolakom wiele radości. W naszej sali pojawiła się choinka, świąteczne dekoracje i ozdoby choinkowe, które dzieci przygotowywały samodzielnie.

Wprowadziliśmy literę K, k. Dzieci dokonywały analizy i syntezy słuchowej wyrazów, z zapałem wykonywały ćwiczenia grafomotoryczne, doskonaliliśmy umiejętność czytania globalnego. Wprowadziliśmy liczbę 6. W ramach edukacji matematycznej doskonaliliśmy przeliczanie elementów, porównywanie liczebności zbiorów, liczyliśmy prezenty, które elfy pakowały do sań Mikołaja.

Najważniejszym wydarzeniem była dla przedszkolaków wizyta świętego Mikołaja. Długo wyczekiwany gość wysłuchał przygotowanych dla niego piosenek i dla każdego przedszkolaka znalazł w swoim ogromnym worku piękny prezent.

Ucząc dzieci, że nie tylko miło jest dostawać prezenty, ale również obdarowywać innych razem z Waszymi pociechami.

Dziękuję Wam Rodzice za pomoc w przygotowaniu Szlachetnej Paczki. To wspaniałe, że w tym świątecznym czasie nie tylko rozmawiacie z dziećmi o pomocy dla innych, ale również swoim wzorem kształtujecie pozytywne postawy.

W kolejnym tygodniu poruszaliśmy temat świątecznych przygotowań i świątecznych zwyczajów. Rozmawialiśmy o świątecznych porządkach i o tym, jak dzieci mogą w nich uczestniczyć. Dzieci opowiadały, w jaki sposób w ich domach wspólnie z rodzicami przygotowują się do tych wyjątkowych dni. Rozmawialiśmy o dawnych dekoracjach świątecznych oraz tych współczesnych. Zamieniliśmy się w kucharzy, upiekliśmy pyszne pierniczki. Przedszkolaki zgodnie z przepisem odmierzały, wsypywały, mieszały wszystkie składniki, wałkowały i wycinały przeróżne kształty. Zapach ciasteczek roznosił się po całym przedszkolu.

Rozwijanie kompetencji językowych stanowiło ważną część naszej grudniowej pracy. Poznaliśmy literę L. l. Przedszkolaki wymieniały dużo wyrazów rozpoczynających się tą głoską, a także wskazywały, w których wyrazach poznana głoska występuje, a w których nie. Ponadto, w ramach edukacji matematycznej, doskonaliliśmy przeliczanie elementów, porównywanie liczebności zbiorów, dodawanie i odejmowanie w dostępnym dla dzieci zakresie. Poznaliśmy cyfrę–4.

Miniony tydzień poświęciliśmy tradycjom bożonarodzeniowym. Słuchając kolęd oraz pastorałek przypomnieliśmy sobie polskie i europejskie obrzędy i tradycje związane z tymi świętami. Jak w każdym tygodniu doskonaliliśmy motorykę małą poprzez zadania grafomotoryczne i zabawy plastyczne. Wasze pociechy bardzo chętnie opowiadały o ich sposobach spędzania czasu w święta, dzięki czemu rozwijały ekspresję słowną. Dekorowaliśmy upieczone wcześniej pierniczki, z masy porcelanowej robiliśmy ozdoby, którymi udekorowaliśmy naszą choinkę. Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było nasze wigilijne spotkanie. W pięknie udekorowanej sali spotkaliśmy się wszyscy razem, dzieci i panie na świątecznym obiedzie. Byliśmy razem, składaliśmy sobie życzenia, uśmiechaliśmy się do siebie, a pod choinką Mikołaj zostawił dla nas niespodzianki.

 

6 latki

W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach zimą oraz o tym, jak pomóc im przetrwać tę trudną dla nich porę roku. Dowiedzieliśmy się, które zwierzęta zasypiają na zimę. Szukaliśmy oznak zimy w ogrodzie, obserwowaliśmy zachowanie zwierząt. Naśladowaliśmy zwierzęta podczas zabaw ruchowych, orientacyjno-porządkowych i przy muzyce. Uczyliśmy się rozpoznawać odgłosy ptaków i czytać globalnie ich nazwy. Klasyfikowaliśmy zwierzęta według rodzaju, określaliśmy ich liczbę, rozkładaliśmy liczbę określonych elementów tak, by w każdym zbiorze było ich tyle samo. Poznaliśmy literę u, U, jak ul lub Ula. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę u na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Próbowaliśmy czytać wyrazy złożone z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U. Ponadto w tym tygodniu odbyło się uroczyste spotkanie ze Świętym Mikołajem. Do tego dnia przygotowywaliśmy się bardzo starannie. Nauczyliśmy się piosenek o Mikołaju, a także wykonaliśmy bardzo ciekawe prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj.

Drugi tydzień grudnia to temat przedświątecznych porządków i potraw wigilijnych.

Dowiedzieliśmy się, jakie dania powinny znaleźć się na wigilijnym stole, zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc rodzicom je przygotować. Klasyfikowaliśmy przedmioty ze względu na ich określone cechy, przeliczaliśmy je, odczytywaliśmy kody i porównywaliśmy liczebności zbiorów. Uczyliśmy się czytać globalnie wyrazy, takie jak: bombka, lampki, lameta i gwiazda, a także wyodrębnialiśmy głoski na początku wyrazów.

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy na temat tradycji związanych z Wigilią i świętami Bożego Narodzenia. Dowiedzieliśmy się, skąd wziął się zwyczaj łamania opłatkiem, dlaczego na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw i dlaczego wypatrujemy pierwszej gwiazdki, zanim usiądziemy do stołu. Dowiedzieliśmy się także, kim są kolędnicy. Ponadto, poznaliśmy tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych, wspólnie kolędowaliśmy. Nauczyliśmy się czytać globalnie wyrazy: gwiazda, anioł, turoń i kosa. W związku ze zbliżającymi się świętami mieliśmy dużo pracy: wykonaliśmy ozdoby choinkowe, udekorowaliśmy choinkę w przedszkolu, upiekliśmy i ozdobiliśmy wspólnie prawdziwe świąteczne pierniki. Ostatnie przedświąteczne dni upłynęły nam w atmosferze oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Zgodnie z kalendarzem powitaliśmy zimę oraz czerpaliśmy radość ze wspólnej zabawy.

Grudniowe wydarzenia przedszkolne:

4 Grudnia każda z grup mogła spotkać się z wyjątkowymi Gościem. Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Podczas spotkania z Mikołajem przedszkolaki śpiewały zimowe i świąteczne piosenki. Dzieci mogły z Mikołajem porozmawiać i odebrać podarunek. Atmosfera spotkania była magiczna, a wizyta wyjątkowego gościa sprawiła dużo radości.

„Szlachetna Paczka” – z całego serca dziękuję Państwu za włączenie się do naszej świątecznej akcji pomocy potrzebującym rodzinom, dziękuje za okazane serce!

„Wigilia Przedszkolna” – Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła uroczysta Wigilia. Dzieci w tym dniu wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły razem obiad. Rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój oraz wzmocniły koleżeńskie relacje.

22 Grudnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Powitanie Zimy – „Biały Dzień”. W tym dniu przypomnieliśmy sobie jak dbać zimą o zdrowie, jak należy się ubierać, jakich zasad przestrzegać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Śnieżne stroje, zimowe akcenty, muzyka porwały wszystkich do wesołej zabawy.