Przedszkole na Wiejskiej Czerwiec

6latki

Minął czerwiec – ostatni miesiąc roku szkolnego, który tak szybko nam minął. Wiele się wydarzyło. Poznaliśmy mnóstwo piosenek, wierszyków, opowiadań. Uczyliśmy               się czytać, pisać, liczyć, dodawać i odejmować, mierzyć, ważyć i szacować. Wykonaliśmy wiele twórczych prac plastycznych. Dbaliśmy o swoje zdrowie i staraliśmy się dobrze odżywiać. Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym rozwijaliśmy siłę, szybkość oraz precyzję ruchów. Przede wszystkim cieszyliśmy się sobą nawzajem i wspólnie spędzanym czasem. Nie sposób wspomnieć o wszystkich sukcesach. Wiemy jednak, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani, by rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Tymczasem pora pomyśleć o wakacjach. O wycieczkach w góry i nad morze, o kąpielach w jeziorze, o słońcu i czereśniach w sadzie oraz o wielkich wakacyjnych przygodach.

„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” – to bardzo mądre zdanie wypowiedział Janusz Korczak. Mieliśmy okazję porozmawiać o naszych prawach i obowiązkach. Rozmawialiśmy również o dzieciach mieszkających w różnych stronach świata. Dzięki temu kształtowaliśmy postawę tolerancji i szacunku oraz poszanowania odmienności drugiego człowieka. Przecież możemy się pięknie różnić. Zastanawialiśmy się, co różni, a co łączy dzieci na całym świecie, dlaczego jedne dzieci są wesołe, a inne smutne. Wyszukiwaliśmy informacje na temat różnic i podobieństw rówieśników mieszkających w różnych stronach świata. Wymienialiśmy nasze sposoby na nudę, rozmawialiśmy na temat tego, kogo możemy nazwać przyjacielem i dlaczego warto mieć przyjaciół. Pomimo tego, że w Dniu Dziecka padał deszcz, nas nie opuszczał słoneczny nastrój. Zamieniliśmy salę na plac zabaw, bawiliśmy się, graliśmy w różne gry, smakowaliśmy lody, oglądaliśmy film. To był wspaniały dzień, inny niż wszystkie.

Przedszkolaki bardzo interesują się światem zwierząt. Szukają o nich informacji w książkach, albumach, które przynoszą do przedszkola. Uczą się szacunku do wszystkich zwierząt, również tych najmniejszych, które odwiedzają nasz plac zabaw, jak mrówki, biedronki, czy ślimaki. Wiedzą, że wszyscy jesteśmy przecież częścią świata przyrody. Wiedzą, gdzie żyją różne zwierzęta na świecie, potrafią umieścić ich zdjęcia w odpowiednich miejscach na mapie, przyporządkować do właściwych środowisk, takich jak sawanna, ocean, czy las tropikalny. Zwierzęta mieszkające w zoo też nie mają przed nami tajemnic. Rozmawialiśmy o polskich parkach narodowych, zwierzętach, które w nich żyją, o tym, jak się zachować podczas pobytu w parku oraz czego nie wolno tam robić. Wasze pociechy wiedzą, w jaki sposób zachować się wobec nieznajomych zwierząt, czego nie wolno robić, kiedy spotka się na swojej drodze obcego psa. Ćwiczyliśmy pozycję „żółwia”, która ma nam pomóc w sytuacji zagrożenia. Pomimo deszczowej pogody wyruszyliśmy na wycieczkę śladami Fryderyka Chopina. Na szczęście Żelazowa Wola przywitała nas słońcem. Spacerując po pięknym parku i domu, w którym urodził się nasz wybitny kompozytor, poznaliśmy ciekawostki z jego życia. Sprawdziliśmy, co kryje się we wnętrzu ulubionego instrumentu Fryderyka Chopina. Po raz ostatni w przedszkolu pojechaliśmy na wycieczkę       w takim składzie, dlatego była ona dla nas wyjątkowa.

Kolejne dni czerwca zbliżały nas do lata, które rozgościło się w przyrodzie. Miło było uśmiechać się do słońca, wypatrywać na niebie tęczy. Wiemy, jak powstaje i jakie ma kolory. Rozmawialiśmy o tym, jak zachować się w czasie burzy, jakich miejsc unikać, gdzie się schronić. Dzieci opowiadały, jakie smaki, zapachy i kolory ma lato. Wybraliśmy się w plener i jak prawdziwi artyści malowaliśmy naszą ulubioną porę roku. Nareszcie przyszła pora pomyśleć o wakacjach, o wycieczkach w góry i nad morze, o kąpielach w jeziorze, o słońcu i wakacyjnych przygodach. Rozmawialiśmy z przedszkolakami na temat różnych krajobrazów. Dzieci dowiedziały się, czym wyróżnia się krajobraz górski i jakie są jego charakterystyczne elementy, mieszkańcy oraz zwierzęta. Zbieraliśmy informacje na temat krajobrazu nadmorskiego. Zastanawialiśmy się, dlaczego morze jest niebezpieczne i kto na plaży dba o nasze bezpieczeństwo. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki. Rozmawialiśmy na temat rzeki, jaka jest w niej woda i kto w niej mieszka oraz co możemy robić, aby nie zanieczyszczać jej wód. Podczas zabaw matematycznych dodawaliśmy, odejmowaliśmy, klasyfikowaliśmy przedmioty w zakresie 10.  Wasze pociechy czytały wyrazy i proste zdania. Rozmawialiśmy o wakacyjnych planach i co nam się z wakacjami kojarzy. W gościnnych progach „Labiryntu pod warszawą” dzielnie szukaliśmy oznak lata, bawiliśmy się na placu zabaw, gasiliśmy pragnienie wodą i lemoniadą, upiekliśmy na ognisku pyszne kiełbaski,          a na koniec chłodziła nas kurtyna wodna.

Drodzy Rodzice,

przyszedł wreszcie czas, by pożegnać się z przedszkolem, z zabawkami, książkami i przedszkolnym ogródkiem. Wiele się wydarzyło. Poznaliśmy wiele piosenek, wierszyków, opowiadań, baśni. Uczyliśmy się czytać, pisać, liczyć, dodawać i odejmować, mierzyć, ważyć. Wykonaliśmy wiele twórczych prac plastycznych, eksperymentowaliśmy, podróżowaliśmy. Dbaliśmy o swoje zdrowie, rozwijaliśmy precyzję ruchów. Nie sposób wspomnieć o wszystkich sukcesach naszych przedszkolaków. Wiem, że są bardzo dobrze przygotowani, by rozpocząć naukę w szkole podstawowej. W życiu naszych przedszkolaków zaczyna się nowy etap. Mam nadzieję,  że czas spędzony w przedszkolu na zawsze zostanie     w sercach i pamięci dzieci. W moim sercu nasze przedszkolaki mają już swoje miejsce  na zawsze:)

5latki

1 czerwca – to święto wszystkich dzieci!!! A kto się nim czuje, to świętował tego dnia razem z nami. Mieliśmy kolorowe buzie, kolorowe balony i kolorowe windy do dobrej zabawy. I kino mieliśmy! Było barwnie, pysznie, ciepło i dobrze – jak to u nas:)

Podczas zabawy integracyjnej Skarby, zrozumieliśmy, że tym najcenniejszym skarbem jest Przyjaciel. Dla jednych to była Mama, która zawsze jest blisko, dla innych Tata, który rozśmieszy, gdy smutek na horyzoncie, ktoś inny jeszcze docenił nawet kłótnie i sprzeczki, jak się okazuje z ukochaną Siostrą. Dostrzegaliśmy również korzyści posiadania przyjaciół pochodzących z różnych stron świata. Uświadamialiśmy sobie potrzeby akceptacji drugiej osoby, taką jaką jest, z jej wyglądem, zaletami i wadami. Budziliśmy w sobie poczucie zaufania do drugiej osoby. Poznawaliśmy obowiązki dzieci oraz ich prawa. Uczyliśmy się ważnej piosenki „Mogę też powiedzieć nie”.

W kolejnych dniach cieszyliśmy się nadchodzącym latem. Na lekcji przyrody aż przez lupę wyszukiwaliśmy skarbów, ale w odpowiednim kolorze – takie było zadanie! Szkoda tylko, że wokół nas rośnie coraz mniej maków, chabrów, rumianków… To taki symbol naszych polskich łąk…

Dobrze jednak, że mogliśmy wybrać się z wizytą do wspaniałego Polaka – Fryderyka Chopina. Mogliśmy poczuć to miejsce, gdzie się urodził, dorastał, grał. Dookoła rozbrzmiewała jego muzyka. A my spacerowaliśmy, uczyliśmy się piosenki o fortepianie, odwiedzaliśmy izby, podziwialiśmy przedmioty, dowiedzieliśmy się jak mieli na imię członkowie jego najbliższej rodziny. Lekcja muzyki i historii w jednym

Pojechaliśmy również pogubić się w Labiryntach. W zabawie szukaliśmy odpowiednich obrazków, odnajdywaliśmy właściwą drogę, pomagaliśmy sobie nawzajem… Cieszyliśmy się sobą w zabawie, przy soczystym arbuzie, podczas puszczania baniek, przechodzenia po linie oraz pysznej kiełbasce upieczonej na ognisku. Dziecko brudne, to dziecko szczęśliwe? Uwierzcie, nigdy nie byliśmy tacy… SZCZĘŚLIWI

Lubimy letnie zabawy? Oczywiście! Przypominaliśmy sobie, jakie znamy sposoby na odpoczynek, zimne lody, beztroskie spacery, szaleństwo w parku rozrywki i inne.. – wszystkie wrzuciliśmy do słomkowego kapelusza i będziemy sobie latem pożyczać. Wy też możecie Ale kiedy już wyjedziecie, żeby podziwiać góry, rzeki, lasy, łąki. Kiedy wyjedziecie na krótką wycieczkę na rowerze lub w długą podróż samolotem, i pożyczycie pomysł na odpoczynek – pamiętajcie beztroska musi łączyć się z rozwagą, a poznawanie nowych rzeczy z bezpieczeństwem. Tak więc w drogę. WSPANIAŁYCH WAKACJI!!!

 

4latki

W pierwszym tygodniu zgłębialiśmy temat „Lato – czas zabawy”. W zajęcia wprowadził nas wiersz J. Jabłońskiego „Czerwiec”, który opisywał takie cechy lata jak: letnia pogoda i owoce lata. Podczas zabawy matematycznej „Owady na łące” dzieci stosując się do określeń: na, pod, nad, obok, w, między, za, bawiły się układając letnie obrazki z wykorzystaniem kwiatów i różnych owadów na dywanie i stolikach. Podczas codziennego pobytu na świeżym powietrzu odbywały się spacery po najbliższej okolicy połączone z obserwacjami przyrodniczymi, podawaniem nazw roślin i zwierząt mijanych w czasie spacerowania oraz liczne zabawy w ogrodzie przedszkolnym, np. szukanie zwierząt mieszkających w trawie oraz zabawy ruchowe, np. „Pająk i muchy”.

W kolejnym drugim tygodniu przedszkolaki poznawały świat owadów, mieszkańców łąki. Po wysłuchaniu wiersza „Na łące” dzieci opisywały wygląd wymienionych w wierszu owadów (żuk, biedronka, mrówka, pająk, gąsienica, pszczoła), szukały ich na ilustracjach i odpowiadały na pytanie, które zwierzę, żyjące na łące, najbardziej ci się podoba i dlaczego. W zapamiętaniu nazw mieszkańców łąki pomogło przedszkolakom również rozwiązywanie zagadek. Ważnymi mieszkańcami łąki (i nie tylko) są pszczoły, dlatego wiele uwagi poświęciliśmy tym małym, pracowitym owadom. Dzieci wysłuchały informacji na temat pożyteczności pszczół dla przyrody, dowiedziały się jak odróżnić pszczołę od osy i na czym polega praca pszczelarza na podstawie ilustracji „Od kwiatka do miodu”. Pracowite pszczoły stały się również bohaterkami zajęć matematycznych, podczas których dzieci przeliczały ich liczbę i ustawiły je w zadanej kolejności. Wiedza małych przyrodników na temat mieszańców łąki została sprawdzona podczas piątkowego quizu „Prawda czy fałsz?”.

Trzeci tydzień upłynął nam z tematem lata. Dzieci poznawały i podawały nazwy przedmiotów służących do zabawy: rozwiązywały zagadki  (skakanka, latawiec, piłka, rower, rolki, hula-hoop) i rozmawiały ze sobą na temat tego „Co lubią robić latem”. Podczas pobytu w przedszkolu dzieci poznały zabawy podwórkowe swoich rodziców/dziadków takie jak: „Gra w kapsle” czy też  „Szczur”. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały wiersza pt. „Babki z piasku” A. Frączek i bawiły się w różne zabawy matematyczne w oparciu o ten wiersz, odpowiadając na przykład na pytania: Którą babkę schowałam? Jak wyglądała siódma babka? Podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym dzieci bawiły się w piaskownicy formując różne babki.

Ostatni tydzień czerwcowy przeznaczyliśmy na tematy związane z wakacjami: podróżach i wypoczynku. Dyskutowaliśmy o tym, co warto spakować do wakacyjnego plecaka. Dzieliliśmy się naszymi marzeniami dotyczącymi wyczekiwanych podróży. Dzieci opowiadały o swoich podróżach, które już odbyły z rodzicami. Dużo czasu poświęciliśmy omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas spędzania wakacji nad wodą, w górach, w dużym mieście itp.

Drodzy Rodzice, dziękujemy za ten rok wspólnej pracy i życzymy spokojnych i udanych wakacji dla Was i Waszych pociech! Do zobaczenia w nowym roku przedszkolnym:) 

Wydarzenia z czerwca:

 • Pierwszy dzień czerwca rozpoczęliśmy świętem wszystkich dzieci: Dniem Dziecka, z tej okazji przedszkolaki uczestniczyli w wielu zabawach muzyczno-ruchowych Rozmawialiśmy o dzieciach z różnych rejonów świata, o tym, jak wyglądają i gdzie mieszkają, czym różni się ich życie od naszego.
 • Odbyliśmy wycieczkę do labiryntu pod Warszawą. W tym dniu każdy brał udział w zabawach na świeżym powietrzu, na zakończenie wycieczki wspólnie smażyliśmy kiełbaski.
 • Powitanie lata – poprzez wspólną zabawę: zagadki, wiersz, piosenkę dzieci poszerzały swoją wiedzę o lecie.
 • Dzień przyjaciela – rozmawialiśmy kim jest przyjaciel, jakie ma cechy oraz co to znaczy, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

3latki

„Lato – czas zabawy” – oto temat minionego tygodnia. Staraliśmy się zgłębić go tak dokładnie, by nie mieć w tym temacie braków i zaległości. W końcu zabawa jest nieodłącznym elementem życia dziecka. Rozpoczęliśmy również rozmowy na temat tego, czym jest PRZYJAŹŃ i kontynuowaliśmy je w następnym tygodniu.

W tym tygodniu dzieci:

 • zapoznały się ze szczegółami Dnia Dziecka, obchodzonego uroczyście na całym świecie, jak i u nas w przedszkolu,
 • integrowały się, zacieśniały więzy koleżeńskie, kształtowały postawę koleżeńską podczas radosnej zabawy w grupie,
 • przypomniały sobie, że w ich otoczeniu są osoby, do których można zwrócić się po pomoc,
 • ćwiczyły umiejętność uważnego słuchania,
 • rozbudzały zainteresowanie zwierzętami egzotycznymi poprzez zabawy ruchowe,
 • rozwijały prawidłową percepcję i utrwalały znajomość nazw kolorów,
 • poznały zjawisko pogodowe-tęczę, jej kolory i malowały ją w ogrodzie przedszkolnym stopami,
 • szukały biedronek w trawie i chodziły na długie spacery,

Poza tym bawiły się przy piosence „Jestem muzykantem konszabelantem” oraz „Boisko”, a opowiadanie „Lubię kolegów!” potwierdziło, że na przyjaciół zawsze można liczyć i należy podtrzymywać znajomości, które są dla nas ważne.

Lato w pełni i to bardzo kolorowe! Przyjaźnie zawarte w przedszkole na Wiejskiej być może pozostaną na całe życie? W drugim tygodniu konturowaliśmy ten temat i mamy nadzieję, że dzieci będą mogły przed wakacjami z całą dziecięcą pewnością stwierdzić, że znalazły w przedszkolu przyjaciela.

Postanowiliśmy także przyjrzeć się mrówkom i ich kryjówkom, wypić lemoniadę w ogrodzie przedszkolnym, znaleźć ślimaka i zaprzyjaźnić się z nim, poznać pszczoły i dowiedzieć się, dlaczego są tak ważne dla przyrody. Odpowiedzi szukaliśmy podczas zabaw, które:

 • rozwijały umiejętność lepienia z plasteliny zwierząt żyjących w trawie,
 • pozwoliły zrozumieć, że przyjacielem może zostać zwierzę żyjące na wolności,
 • uczyły wyrażania radości z danej pory roku na podstawie utworu muzycznego,
 • pozwoliły rozpoznać oznaki lata,
 • nazywały zjawiska pogodowe takie jak: upał, burza,
 • uświadomiły potrzebę nawadniania organizmu podczas upału,
 • pozwoliły poznać znaczenia pszczół w życiu człowieka,
 • kształtowały przyjazny stosunek do przyrody i w jaki sposób możemy o nią dbać,

W zabawie, piosence, wierszu, opowiadaniach, zajęciach ruchowych – codziennie odnajdywaliśmy przyjazne postawy i kształtowaliśmy je w sobie.

Kolejny tydzień poświęcony był SAMODZIELNOŚCI.

Dla dziecka trzyletniego jest to wciąż nowe doświadczenie, wyzwanie, gdy zakłada samodzielnie buciki, kurtkę, wycina, korzysta z toalety, podwija rękawki, maluje, otwiera pudełko z farbami… Uczyliśmy się tego przez cały rok i będziemy ćwiczyć w dalszym ciągu, tak by dziecko poczuło się pewnie, bezpiecznie, miało satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

Był to również przedostatni tydzień przed wakacjami, dlatego postanowiliśmy zatytułować go „Żegnamy przedszkole”. Już niedługo przyjdzie czas zabaw nie tylko na podwórku, w parku, wokół domu, lecz także czas zabaw i wyjazdów nad morze, w góry, nad jeziora. W minionym tygodniu dzieci:

 • pobudzały zmysły (zabawa „w kuferku”),
 • uczyły się rozumieć znaczenie znaków i symboli (dla własnego bezpieczeństwa),
 • szyfrowały słowa,
 • dzieliły się przeżyciami z wypraw najbliższymi,
 • łączyły elementy w zbiory (np. skarby znalezione na wakacjach),
 • rozwijały zdolności matematyczne podczas zabawy z kodowaniem,
 • doskonaliły koncentrację podczas wykonywania zajęć,
 • rozwijały swoją wyobraźnie podczas opowiadania – co możemy robić w wakacje.

Żegnając przedszkole trzeba być przygotowanym na nowe doświadczenia, dlatego staraliśmy się rozwijać zmysły i czerpać radość podczas zabaw statycznych i ruchowych, w pojedynkę, w grupie i zespole. Używaliśmy do tego całego ciała, wszystkich zmysłów. Przygotowujemy się do bycia jak najbardziej samodzielnymi.

Przez cały rok bawiliśmy się z „Planetą dzieci”, za nami ostatni tydzień przygód, ale niebawem wrócimy do przedszkola i rozpoczniemy dalsze równie ciekawe „podróże” z zabawą i nauką.

Życzymy Państwu i dzieciom przede wszystkim wykorzystania osiągniętych możliwości, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności, bezpiecznego eksperymentowania i niezapominania o swoich przyjaciołach z przedszkola – zachęcamy do wysłania pocztówek z wakacji. Do zobaczenia!