Przedszkole na Wiejskiej Grudzień

3 latki

Na zajęciach w grudniu powitaliśmy nową porę roku – zimę. Rozmawialiśmy więc o śniegu, sportach zimowych, zwierzętach zapadających w zimowy sen i tych, które wymagają naszej pomocy.

W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o tym, do czego służy termometr i czego dzięki niemu możemy się dowiedzieć oraz uczyliśmy się piosenki pt. „Termometr”.  Zastanowiliśmy się jak ubierać się zimą, co koniecznie powinniśmy zakładać (rękawiczki, szalik, czapkę itp.). Nauczyliśmy się piosenki pt. „Pada śnieg”.

W związku z magicznym czasem świąt Bożego Narodzenia, w drugim tygodniu grudnia przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę na temat symboli świątecznych oraz potraw wigilijnych. Dzieci nauczyły się piosenki pt. „Bałwanek”. Zima przyniosła nam odrobine śniegu i świetnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Wykonywaliśmy również doświadczenie z wodą, kostkami lodu i obserwowaliśmy zmiany stanu skupienia. Przedszkolaki również zadbały o dekoracje świąteczne, wykonywały ozdoby z papieru, a następnie samodzielnie stroiły choinkę w sali.

Trzeci tydzień poświęciliśmy całkowicie w tematyce świąt Bożego Narodzenia. W naszej przedszkolnej kuchni pachniało świątecznymi wypiekami. Przedszkolaki na zajęciach kulinarnych zrobiliśmy pierniki, które potem pięknie udekorowaliśmy. Mali kucharze chętnie uczestniczyli w kulinarnych przygodach, były źródłem radości i kreatywności. 6 grudnia odwiedził nas św. Mikołaj, który rozdał nam prezenty, a dzieci zaśpiewały specjalnie dla niego piosenkę pt. „Kochany Mikołaj”.

W dniu 17 grudnia odbyła się przedszkolna Wigilia, złożyliśmy sobie życzenia słuchaliśmy świątecznych utworów muzycznych, rozmawialiśmy o wymarzonych prezentach przedszkolaków i spożywaliśmy świąteczne potrawy.

 

4 latki

Rozpoczął się grudzień, a wraz z nim myśli dzieci zaprzątają pytania typu „Kiedy przyjdzie zima?” „Czy jutro spadnie pierwszy śnieg?”, „Kiedy w końcu ulepię bałwanka?”. Odpowiedzi na te pytania stały się punktem wyjścia do tematyki tygodnia. Pierwszym utworem wprowadzającym w świat zimy i w jej cechy charakterystyczne było opowiadanie H. Zdzitowieckiej pt. „Gawronek poznaje zimę”, z którego dzieci dowiedziały się, po czym rozpoznać tę porę roku. Innym utworem o tematyce zimowej był wiersz „Zuzia
i Zima” B. Mróz-Gajewskiej zakończony refleksją nad koniecznością odpowiedniego ubierania się do pogody. z liczeniem, ale i porównywaniem wielkości, kształtów śnieżynek, tworzeniem rytmów oraz zbiorów. Kształtowaliśmy samodzielność ubierania się poprzez codzienne wyjście na świeże powietrze, aby bawić się i obserwować przyrodę.

W drugim tygodniu dzieci zdobywały informacje na temat ptaków. Podczas zajęć przedszkolaki posłuchały listu od ptasiego przyjaciela i sporządziliśmy siatkę wiedzy, zastanawiając się nad tym, co już wiemy o tych zwierzętach. Podczas kolejnych działań dzieci słuchały i naśladowały ptasie odgłosy, oglądały różne rodzaje piór, słuchały opowiadania S. Szuchowej pt. „Spiżarnia ptaków”, bawiły się w zabawę pt. „Lata wróbel”. Ponadto oglądaliśmy ilustracje ptaków tego, co jedzą i czy zimują u nas w Polsce. Wspólnie rozwiązywaliśmy quiz podsumowujący wiedzę o ptakach i ich zwyczajach. W ogrodzie przedszkolnym i na spacerze szukaliśmy ptaków, budek lęgowych i karmników.

Trzeci tydzień grudnia to był wyjątkowy czas, czas oczekiwania na magiczne święta, Święta Bożego Narodzenia. Dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat przygotowań do tego niezwykłego święta. W tematykę wigilijną wprowadził dzieci utwór G. Lipińskiej pt. „Pomocnicy Mikołaja”, na podstawie którego maluchy rozmawiały o dobroczynności. Wykonały również ozdoby choinkowe – pawie oczka, które rozdały dzieciom w innych grupach. W ramach kontynuacji powyższej tematyki dzieci rozmawiały w przedszkolu o przygotowaniach do świąt, wykorzystując do tego ilustracje, ubierały sylwety małego i dużego św. Mikołaja, nasłuchiwały, gdzie dzwoni świąteczny dzwoneczek, badały przy pomocy dotyku jaki prezent został ukryty w worku. Każdy przedszkolak wykonał pyszne świąteczne pierniki, które czekały pod przedszkolną choinką.

W tym ostatnim czwartym tygodniu kontynuowaliśmy tematykę Bożego Narodzenia, bowiem święta te zbliżały się do nas WIELKIMI krokami. Wspólnie przypominaliśmy sobie zwyczaje związane z Wigilią takie jak: nakrywanie do stołu, nazwy tradycyjnych potraw wigilijnych, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń świątecznych, szykowanie prezentów. Dzieci rozwiązywały również zagadki dotyczące Bożego Narodzenia i śpiewaliśmy świąteczne piosenki. Podczas spacerów obserwowaliśmy przygotowania do świąt w okolicy przedszkola, tj. świąteczne dekoracje na drogach, słupach, wystawach sklepowych czy
w oknach.

Wydarzenia z grudnia:

Spotkanie ze Świętym Mikołajem – wizyta Świętego Mikołaja to całe mnóstwo pozytywnych emocji. Wszystkie dzieci przywitały naszego gościa świątecznymi i zimowymi piosenkami. Każdy przedszkolak został obdarowany nie tylko przepięknymi zabawkami, ale również ciepłymi słowami Mikołaja, który zapewniał nas o swojej ponownej wizycie w Wigilię.

Powitanie Zimy – Dzieci w zabawach dydaktycznych i piosenkach poznawały cechy zimowej pogody oraz określały zmiany zachodzące w przyrodzie.

Spotkanie Wigilijne – W piątek 17 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedli do stołów, na których nie brakowało świątecznych przysmaków. Takie chwile nie tylko utrwalają znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje między dziećmi.

Szlachetna Paczka – dziękuje wszystkim za włączenie się do naszej świątecznej akcji pomocy potrzebującej rodzinie. Dzięki takiej postawie możemy od najmłodszych lat kształtować nawyki dobroczynności. Dziękuje za okazane serce i uczynienie Świąt w tym domu radosnymi.

 

5 latki

Już powoli kończy się rok, kończy się ten magiczny czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to za oknem zmrożony świat, a w naszych sercach gorąco jak w piekarniku… A było u nas tak…

Miesiąc rozpoczęliśmy od poznania troskliwości, przypominaliśmy wartości o życiu, formach opieki i potrzebach zwierząt w związku ze zmianami w przyrodzie na zimę. Rozmawialiśmy, co to znaczy budzić zaufanie i poczucie troski o bezpieczeństwo drugiej osoby. Podczas zabaw doskonaliliśmy analiz słuchowych wyrazów, czytaliśmy globalnie wyrazy. Rozwiązywaliśmy zagadki. Rozwijaliśmy umiejętność mierzenia długości stopami, krokami, patykiem, czy sznurkiem. Poznawaliśmy również materiały, z których wykonuje się ubrania. Określaliśmy ich cechy. Przypominaliśmy sobie o konieczności ciepłego ubierania się. Budziliśmy w sobie zainteresowania w zakresie troski o zdrowie swoje i innych. Poznawaliśmy również źródła ciepła w naszych domach. Rozmawialiśmy o sposobie ich pozyskiwania oraz o tym, czy te źródła są nieograniczone. Pisaliśmy, czytaliśmy oraz przyglądaliśmy się literko Y i K oraz cyferkom 4 i 5.

A teraz ten najprzyjemniejszy czas: przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Na początek jednak poznaliśmy pojęcie współpracy, jako formy osiągania wspólnego celu bądź jako umiejętność w procesie np. rozwiązywania konfliktów. Poznawaliśmy formy komunikacji międzyludzkiej dawniej i dziś. Przyzwyczajaliśmy się do współdziałania w zespole i grupie. Uczyliśmy się budzić zaufanie do drugiej osoby.

Doskonaliliśmy umiejętność dokonywania analizy i syntezy słuchowej. Rozwijaliśmy sprawność manualną, w tym małą motorykę. Rozwijaliśmy słuch muzyczny poprzez śpiewanie piosenek o tematyce zimowej i świątecznej. Poznawaliśmy nowe smaki oraz elementy zwyczajów i tradycji świątecznych. Doskonaliliśmy umiejętność budowania wypowiedzi. Uczyliśmy się rysować choinkę na 30 sposobów, tworzyliśmy kartki świąteczne oraz ozdoby bożonarodzeniowe.

Z uśmiechem na buzi, a co najważniejsze z radością w sercu przygotowywaliśmy aromatyczne pierniczki, wykrawając je z najwyższą starannością, a ozdabiając słodkim lukrem z jeszcze większym pietyzmem Tworzyliśmy choinki farbą, ze sznurka, z szyszki oraz z wycinanki. Ozdobiliśmy naszą w sali starannie wykonanym  łańcuchem z popcornu i żurawiny oraz szyszkowymi mikołajami. Było dobrze, było pachnąco, było ciepło…

Jeszcze cieplej zrobiło się na sercu, kiedy to wspólnymi siłami, wraz z Wami Rodzice, zapełnialiśmy kosze produktami dla potrzebujących. Pomogliście waszym dzieciom stać się prawdziwymi Świętymi Mikołajami! Dziękujemy!

W magicznej atmosferze, przy uroczyście zastawionym stole spotkaliśmy się razem. Z zapartym tchem, próbując łapać każdą chwilę, patrzyliśmy na siebie z wyjątkową sympatią i miłością, życzliwością, zrozumieniem i radością unoszącą się ponad przedszkolem…

Właśnie tego życzę Wam Szanowni Rodzice, na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz Nadchodzący Nowy Rok 2022 – abyście mogli spotkać się z najbliższymi i z zapartym tchem, próbując łapać każdą chwilę, patrzyć na siebie z wyjątkową sympatią i miłością, życzliwością, zrozumieniem i radością unoszącą się wysoko, wysoko!!!

 

6 latki

Grudzień to miesiąc, na który zawsze niecierpliwie czekamy, wypełniony ciepłem rodzinnej bliskości, tak bardzo nam wszystkim teraz potrzebnym, wspólnym kolędowaniem, prezentami. Każdemu z nas kojarzy się z czymś innym. To kolory, smaki, zapachy, które zbieramy i pamiętamy przez całe życie. Nasze przedszkole odwiedził długo wyczekiwany przez wszystkie przedszkolaki gość. Razem z dziećmi staraliśmy się pamiętać, że „są prezenty, o które nie proszę, na dnie serca głęboko je noszę. Są prezenty nie tylko od święta, zawsze będę o nich pamiętać”.

Koniec listopada i początek grudnia to czas, kiedy rozmawialiśmy o zawodach, które wykonują ludzie wokół nas. Dzieci, utrwalając informacje oraz wymieniając się nimi, zastanawiały się, jaki zawód chciałyby wykonywać w przyszłości. Dzieliły się też informacjami o tym, co robią w swojej pracy ich rodzice. Przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę, na temat pochodzenia produktów, które jemy, zawodów związanych z tworzeniem ubrań, ze sztuką, z pracami budowlanymi. Rozmawialiśmy o tym, że każdy zawód jest potrzebny i próbowaliśmy przewidywać, co by się stało, gdyby jednego z nich zabrakło. Wasze pociechy poznały atrybuty ludzi pracujących w różnych zawodach. Oglądaliśmy ilustracje przedstawiające dawne profesje, dziś już rzadko spotykane oraz nowoczesne. Podczas zajęć związanych z tematyką budownictwa, dzieci próbowały ocenić które materiały budowlane będą trwalsze: cegły czy drewno. Uczyliśmy się mierzyć różne długości przy pomocy miary krawieckiej. Przedszkolaki utrwaliły wygląd liter r, R, uczyły się pisać litery po śladzie oraz samodzielnie. Oprócz codziennych zabaw, polegających na dzieleniu wyrazów na sylaby i głoski, podejmowaliśmy również próby odczytywania prostych wyrazów i zdań. Ostatni dzień listopada był wypełniony w naszym przedszkolu andrzejkowymi wróżbami, a przedszkolaki wykonały piękne lampiony.

I tak wielkimi krokami zaczęliśmy się zbliżać do świąt Bożego Narodzenia. Był to czas, kiedy intensywnie zajęliśmy się przygotowaniami do tego wydarzenia.

Kiedy po przedszkolu rozniósł się zapach przygotowanych przez nas pierniczków, wiedzieliśmy, że zbliżają się święta. W naszej sali stanęła choinka, którą przystroiliśmy światełkami i ozdobami. Bardzo lubimy spędzać czas w jej blasku. Rozmawialiśmy                 o mikołajkach, o tym, skąd wywodzi się ta tradycja oraz o życiu Świętego Mikołaja. Odwiedził nas długo wyczekiwany gość. Święty Mikołaj wysłuchał przygotowanych dla niego piosenek i z radością przyjął przygotowany dla niego album. Przedszkolaki wiedzą,      że tyle samo radości sprawia otrzymywanie prezentów oraz obdarowywanie nimi. Mikołaj       w swoim worku znalazł dla dzieci niespodzianki i obiecał, że jeszcze je odwiedzi. Każdego dnia przekonywaliśmy się, że kiedy jesteśmy dla siebie życzliwi i pomocni stajemy się Świętymi Mikołajami. Razem z Nelą odwiedziliśmy wioskę Mikołaja, na mapie wskazywaliśmy miejsce jego zamieszkania. Rozmawialiśmy o tym, jaką drogę pokonują listy i paczki zanim trafią do adresata. Przedszkolaki wykonały kartki świąteczne i samodzielnie zaadresowały koperty. Wprowadziliśmy cyfrę i liczbę 6, uczyliśmy się pisać ją po śladzie         i samodzielnie. W różnych codziennych sytuacjach utrwalaliśmy umiejętność dodawania         i odejmowania. Przedszkolaki poznały również literę k, K, uczyły się kreślić jej kształt, wyszukiwały słowa, które w nagłosie, wygłosie lub śródgłosie mają poznaną głoskę. Z radością spędzaliśmy czas na placu zabaw przykrytym przez pierwszy w tym roku śnieg.

I tak wielkimi krokami zaczęliśmy zbliżać się do Świąt Bożego Narodzenia.

W kolejnym tygodniu w kręgu naszych zainteresowań były świąteczne przygotowania, tradycje, wigilijne potrawy. Rozmawialiśmy o świątecznych porządkach, a Wasze pociechy potrafią być wspaniałymi pomocnikami. Opowiadaliśmy o przygotowaniach i tradycjach świątecznych w naszych domach. Zastanawialiśmy się, jak mogły wyglądać dawne ozdoby choinkowe i co to jest podłaźniczka. Wasze pociechy dekorowały upieczone wcześniej pierniczki, z suszonych pomarańczy, żurawiny oraz liści laurowych zrobiliśmy łańcuchy, którymi udekorowaliśmy naszą choinkę. Dzieci poznały literę l, L na przykładzie wyrazu lalka, wykonały wiele ćwiczeń, utrwalających sposób jej pisania. Podczas wprowadzenie liczy i cyfry 7, dzieci rozwijały umiejętności matematyczne. Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było nasze wigilijne spotkanie. W pięknie udekorowanej sali spotkaliśmy się na świątecznym obiedzie. Byliśmy razem, składaliśmy sobie życzenia, uśmiechaliśmy się do siebie, a w powietrzu czuć było magię zbliżających się Świąt. Razem z przedszkolakami rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w wybranych regionach Polski i w wybranych krajach na świecie, określaliśmy podobieństwa i różnice. Dzięki temu, że poznawaliśmy różne świąteczne zwyczaje, uczyliśmy się otwartości i wrażliwości na różnorodność. Dzieci oglądały mapę Polski z zaznaczonymi na niej tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, charakterystycznymi dla tych miejsc i podawały nazwy tych potraw. Wasze pociechy bardzo chętnie opowiadały i rysowały ich sposoby spędzania czasu w święta, dzięki czemu rozwijały ekspresję słowną oraz małą motorykę.        W związku z tym, że był to tydzień przedświąteczny, nie poznaliśmy nowych liter ani liczb, lecz utrwalaliśmy te poznane dotychczas.

Drodzy Rodzice życzę Wam, aby nadchodzące Święta były dla Was niezapomnianym czasem, pełnym ciepła i bliskości, który na zawsze pozostanie w sercu i w pamięci.