Przedszkole na Wiejskiej Maj

6latki

Maj to zawsze szczególny miesiąc w naszym przedszkolu. Wasze pociechy z dużym zaangażowaniem i radością przygotowywały dla Was niespodzianki z okazji Dnia Mamy i Taty. Chciały w ten sposób, najpiękniej jak potrafią podziękować za Waszą miłość, troskę i wsparcie, jakie dostają od Was każdego dnia.

Maj powitaliśmy dźwiękami muzyki. Dzieci bardzo lubią śpiewać, lubią muzykę i zabawy z nią związane. Zamykaliśmy oczy i wsłuchiwaliśmy się w dźwięki wokół nas. Przekonaliśmy się, że wszystko może być muzyką. Wiemy, co to jest dźwięk, czym jest cisza, a czym hałas. Rozmawialiśmy o sytuacjach, kiedy jesteśmy narażeni na hałas i o takich, kiedy należy zachować ciszę. Przypomnieliśmy sobie rodziny instrumentów dętych, strunowych, perkusyjnych, rozmawialiśmy o podobieństwach i różnicach między nimi. Odkryliśmy, że nasze ciało również może być świetnym instrumentem, a poprzez klaskanie, tupanie, mówienie wydajemy dźwięki. Odwiedziliśmy filharmonię, wiemy, jak ważny jest każdy muzyk w orkiestrze, kim jest dyrygent, i do czego służy batuta. Oglądaliśmy zapisy nutowe różnych utworów muzycznych, dzięki którym muzycy wyczarowują piękne melodie. Jak co dzień bawiliśmy się, rozmawialiśmy i cieszyliśmy się wspólnie spędzanym ze sobą czasem. Pojechaliśmy do Warszawy do Zamku Królewskiego. Spacerując po królewskich komnatach, dowiedzieliśmy się, jak wyglądał król, co robił, jak odpoczywał, co lubił jeść i pić, jakie miał obowiązki. Przedszkolaki oglądały dzieła sztuki i pamiątki po królu Stanisławie Auguście Poniatowskim. Poszliśmy na spacer na rynek Starego Miasta, słuchając gry i śpiewu kataryniarza, podziwialiśmy pomnik Warszawskiej Syrenki, a na ulicy Krzywe Koło zastanawialiśmy się, w której kamienicy mieszkał Bazyliszek.

Emocje i uczucia towarzyszą nam każdego dnia. Przedszkolaki znają już ich nazwy oraz cechy charakterystyczne. Potrafią nie tylko rozpoznać emocje własne, lecz także kolegów i koleżanek i podchodzić do nich ze zrozumieniem i szacunkiem. Wiemy, że są emocje przyjemne i nieprzyjemne, jedne i drugie nam potrzebne. Wspólnie szukaliśmy sposobów radzenie sobie z tymi nieprzyjemnymi. Przedszkolaki oglądając zdjęcia różnych osób, opisywały, co mogły one czuć i przeżywać. Zastanawialiśmy się, jakie wydarzenia mogły wywołać takie emocje. Identyfikowaliśmy i nazywaliśmy emocje i uczucia towarzyszące nam podczas różnych aktywności oraz odczytywaliśmy emocje kolegów i koleżanek. Rozwijaliśmy trudną sztukę akceptacji wszystkich uczuć oraz radzenia sobie z tymi, które są dla nas trudne. Wiemy też, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Są chwile, kiedy nasze przedszkolaki czują smutek, złość, gniew. Ważna jest wtedy spokojna rozmowa, aby pomóc im poradzić sobie w danej sytuacji.

Maj to dla nas zawsze wyjątkowy miesiąc. Nasze myśli wtedy szczególnie płyną  do Was, Drodzy Rodzice, a my przygotowujemy się do świętowania Dnia Mamy i Taty. Rozmawialiśmy z dziećmi o wykonywanych przez Was zawodach, przedszkolaki opowiadały, co lubicie robić, z radością mówiły o czasie, który z Wami spędzają. Były wtedy pełne emocji, a ich buzie się uśmiechały. Dzieci z przejęciem przygotowywały dla Was upominki, piekły ciasteczka. Wasze pociechy chciały odpowiednio przygotować się do wspólnego świętowania, w końcu Dzień Mamy i Taty jest raz w roku. Każdy przedszkolak chciał, aby jego Mama i Tata tego dnia czuli się wyjątkowo. Kochani Rodzice nasze uroczyste spotkanie przyniosło wiele wzruszających chwil. Wspaniale było obserwować uśmiech na Waszych twarzach, łzy wzruszenia, a gromkie brawa były największą nagrodą dla przedszkolaków. Miłość, którą im okazujecie, docenianie ich pracy, pokazują Waszym pociechom, jak wiele dla Was znaczą, co jest bardzo ważne dla budowania ich samooceny i poczucia własnej wartości.

5 latki

To baśnie, bajki i legendy zagościły w naszej sali w pierwszych dniach miesiąca. Kształtowaliśmy w dzieciach szacunek do książek oraz ich rolę w życiu codziennym. Poznawaliśmy różne rodzaje literatury dziecięcej. Dzięki wierszowi „Ł” wspaniale bawiliśmy się podczas poznawania głoski Ł, nawet stworzyliśmy własną, wesołą wystawę. Każdego dnia wyrażaliśmy radość z uczestnictwa w zabawach ruchowych. Poznaliśmy liczbę 10 w aspekcie kardynalnym i porządkowym. Dzięki historiom poznanym w książkach oraz naszym codziennym doświadczeniom, uczyliśmy się przewidywać następstwa wydarzeń oraz skutki działań. Chętnie poznawaliśmy świat przyrody poprzez działanie i obserwacje.

Wciąż, bo nigdy nie za dużo, kształtowaliśmy wartości szeroko rozumianej kultury; kultury osobistej, rozwijania słownika czynnego, używania zwrotów grzecznościowych oraz szacunku wobec osób, które są wśród nas. Nabywaliśmy wiedzę i umiejętności dotyczące właściwego zachowania się w miejscach publicznych, którą od razu mieliśmy okazję wypróbować na wycieczce do Zamku Królewskiego w Warszawie. Okazało się, że z zapartym tchem wsłuchiwaliśmy się w opowieści o życiu Króla, zwiedzaliśmy jego komnaty oraz podziwialiśmy piękne przedmioty, które się tam znajdowały. Nasze oczy i uszy były otwarte, a ręce bardzo spokojne. Natomiast spacer na Starówkę oraz mały „piknik” pod Kolumną Zygmunta przebiegał w radosnej, pełnej słońca atmosferzeJ

Miłość jest głębokim uczuciem, a także silną więzią pomiędzy bliskimi. Można ją okazywać poprzez wypowiadane słowa, wspólne spędzanie czasu, przytulanie, głaskanie, dawanie prezentów lub pomoc w wykonywaniu różnych czynności. I dzieci tą miłością się zachłysnęły, bo od tej pory skupiły się wyjątkowo mocno na wydarzeniu, które miało nastąpić już niedługo: uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Z zapartym tchem rysowały i wyklejały laurki. Z ogromną starannością tworzyły wyjątkowe prezenty dla swoich rodziców. Każdego dnia po kawałeczku uczyły się tekstów swojej roli, słów piosenek czy kroków do trochę trudnego tańca. Powstawały piękne portrety mamy i taty z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. A do własnoręcznie przygotowanych ciasteczek, dzieci oprócz składników z przepisu… dodały swoje serduszkaJ

I przyszliście Wy: Goście, Najważniejsi, Najbardziej kochani… Mama i Tata! A Wasze dzieci, każdym wyśpiewanym słowem, wytańczonym krokiem, wręczonym prezentem, pogłaskaniem i przytuleniem powiedziały Wam jak mocno Was kochają.

4 latki

Pierwszy tydzień pracy rozpoczęliśmy od dalszych rozważań nad poznaną w ostatnim tygodniu kwietnia wartością „mądrość”. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „O książce, która nie czuła się potrzebna” M. Szeląg i na jego podstawie rozmawiały na temat mądrości ukrytych w baśniach, bajkach i legendach. Podsumowaniem tych rozważań było stwierdzenie, że warto czytać baśnie i legendy. Każda z nich bowiem kryje morał, który jest ponadczasową nauką dla każdego człowieka. Wszystkie zajęcia organizowane w tym tygodniu miały za zadanie pobudzić wyobraźnię dzieci i przygotować je do stworzenia własnej książki. Przedszkolaki systematycznie słuchały różnych baśni czytanych przez nauczyciela. Poznały znane i lubiane bajki, min. „Trzy małe świnki”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Jaś i Małgosia”, „Kot w butach” i odkryły mądrość w nich drzemiącą, np. że trzeba słuchać rodziców.

W ramach realizacji zagadnień tego tygodnia dzieci uczestniczyły w wycieczce do biblioteki, gdzie podczas rozmowy z ekspertem, pracownikiem biblioteki zapoznały się ze sposobem wypożyczenia książek.

W drugim tygodniu przedszkolaki mogły opowiedzieć o swoich rodzinach, wymienić ich członków. Podczas wspólnych dyskusji dzieci zastanawiały się czy ich czworonożni pupile są częścią rodziny czy też nie. W zrozumieniu wartości jaką jest rodzina, pomógł im wiersz U. Kamińskiej „W rodzinie siła”, który pokazał wyraźnie, że każdy członek rodziny jest tak samo ważny i ma do odegrania własną niepowtarzalną rolę. Po wysłuchaniu wiersza przedszkolaki odpowiadały na pytanie, jakie role pełnią w rodzinie mama i tata.

W kolejnym tygodniu omawialiśmy temat „Ja i moi bliscy”. Dzieci rozmawiały o rodzinie i roli każdego z jej członków po wysłuchaniu opowiadania M. Szeląg pt. „O pszczółce, która nie rozumiała, dlaczego taka ważna jest rodzina”. Rozwiązywały zagadki o członkach rodziny (babcia, dziadek, mama, tata) oraz opowiadały o swoich rodzinach, przedstawiając bliższych i dalszych członków. Podczas całego tygodnia bawiliśmy się w tradycyjne zabawy integrujące grupę, np. „Rolnik sam w dolinie”, „Ojciec Wirgiliusz”. Przedszkolaki poznały nnową piosenkę  z zabawą ruchowo-ilustracyjną pt. „Pszczółki”.

Ostatni tydzień minął pod hasłem „Dzień Mamy i Taty”, ponieważ przygotowywaliśmy się na przedstawienie z okazji dnia rodziców. Śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy, każdy nauczył się wiesza dla taty bądź mamy. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Po części artystycznej dzieci wręczyły Rodzicom prezenty. Przedstawienie dostarczyło wszystkim bukietu emocji: uśmiech, wzruszenie i duma z pociech, to tylko niektóre z nich. Wiosenna pogada sprzyja pobytowi na świeżym powietrzu, każdego dnia dzieci spacerowały lub bawiły się w różne zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym.

Wydarzenia maja:

Dzień Biblioteki – rozmawialiśmy o tym dlaczego warto czytać książki oraz jak o nie dbać. Odwiedziliśmy milanowską bibliotekę.

Dzień Mamy i Taty – wiele prób, pokonywanie tremy i nieśmiałości… takie spotkania są okazją do wyrażenia podziękowania za trud, jaki wkładacie w wychowanie swoich pociech. W wyjątkowej atmosferze, przedszkolaki wspaniale odegrały swoje role, czego dowodem był uśmiech i liczne brawa

W tym miesiącu pojechaliśmy na wycieczkę do warszawskiego ZOO. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, przedszkolaki oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Wycieczka okazała się nie tylko ciekawym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.

PIĘKNO poznajemy pod różnymi postaciami, a książka jest jednym z wielu jego przykładów.

3 latki

Miniony tydzień poświęciliśmy na poznawanie różnych typów książek, różnych typów tekstów literackich. Dzieci uczyły się odróżniać świat fikcji od świata realnego, szukały różnic między tekstem wiersza a tekstem opowiadania, nazywały poszczególne elementy książki, uczyły się, jak się obchodzić z książką, ćwiczyły umiejętności logopedyczne podczas zajęć z wierszykami „łamiącymi języki”.

Oto jakie cele dzieci osiągnęły w tym tygodniu:

 • rozwijanie zainteresowania książkami,
 • rozumienie, że świat fikcji nie jest tożsamy ze światem realnym,
 • ćwiczenie kulturalnego wysławiania się,
 • kształtowanie świadomości istnienia cech wspólnych przedmiotów,
 • rozwijanie koncentracji słuchowej,
 • rozwijanie wyobraźni podczas wykonywania prac plastycznych,
 • wykonanie zakładek do książek.

Drugi tydzień upłynął nam pod hasłem: „Baśnie, bajki i legendy”.

W tym tygodniu dzieci:

 • poznały bibliotekę, księgarnię i zasady zachowania się w tych miejscach,
 • rozwijały postawę odpowiedzialności za książki,
 • poznały utwory pisane z myślą o najmłodszych,
 • rozwijały umiejętność wcielania się̨ w role,
 • utrwalały znajomość kształtów i nazw figur geometrycznych (układały wzór za pomocą włóczki),
 • ćwiczyły umiejętność zapamiętywania (uczyły się wierszyków),
 • aktywnie słuchały muzyki,
 • ćwiczyły sprawność manualną podczas zabaw konstrukcyjnych (budowle przestrzenne),
 • integrowały się podczas wspólnych zabaw swobodnych

Poza tym maluchy rozwijały zdolności manipulacyjne: układały kota z figur geometrycznych, dorysowywały brakujące elementy (ogon, wąsy). Bawiły się do piosenki „Książka”. Jak co tydzień rozwijały umiejętności fizyczne oraz kształtowały nawyki higieniczne. Nie możemy zapomnieć o przygotowaniach dzieci do najważniejszego dnia w miesiącu maju „Dzień Mamy i Taty”.